Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Wynajem busa – co trzeba wiedzieć?

Spis treści

Masz do przewiezienia meble lub towar? A może planujesz wyjazd w większym gronie i potrzebujesz odpowiedniego środka lokomocji? Rozwiązaniem jest wynajem busów osobowych lub dostawczych. Na co jednak zwrócić uwagę podczas porównywania ofert wypożyczalni i ich flot? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Poznaj wskazówki i uniknij niepotrzebnych kosztów lub innych nieprzyjemnych niespodzianek.

Jakie prawo jazdy musisz posiadać?

Profesjonalna wypożyczalnia busów najczęściej udostępnia auta dostawcze oraz osobowe. Te pierwsze służą do przewozu osób. Do nich zwykle wliczane są tzw. mikrobusy, które mieszczą od 7 do 9 osób (razem z kierowcą). Zgodnie z polskimi przepisami ruchu drogowego, są one traktowane jak samochody osobowe, dlatego do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kat. B. Wszystkie pojazdy zarejestrowane na minimum 10 osób są uznane za autobusy, dlatego ich kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. D lub D1.

Interesuje Cię wynajem aut dostawczych? Dla wszystkich modeli do 3,5 tony wystarczy prawo jazdy kat. B. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy samochód posiada podpiętą przyczepę, która spowoduje przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej.

Wynajem busów – osoby prywatne a firmy

Klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy planujący wynajem aut dostawczych nie potrzebują żadnego dodatkowego pozwolenia. Wystarczy, że zapoznają się z regulaminem świadczenia usług wypożyczalni, okażą dowód tożsamości i podpiszą umowę. Mogą zdecydować się na najem krótkoterminowy. Najczęściej rozliczany jest on dobowo. Potrzebujesz pojazdu, który na dłuższy czas uzupełni służbową flotę? Korzystniejszy będzie wynajem średnioterminowy lub długoterminowy.

Nieco inaczej wygląda wynajem busów osobowych na potrzeby odpłatnego przewozu osób. Wtedy niezbędne jest posiadanie licencji przewoźnika.

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Dokładnie zapoznaj się ze stanem technicznym wybranego pojazdu. Profesjonalna wypożyczalnia busów po zwróceniu pojazdu przez klienta i oddaniu go kolejnemu powinna dokładnie go sprawdzić. Konieczny jest szczegółowy przegląd, a najemca ma prawo poprosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających wyniki tej kontroli.

Kolejnym krokiem jest kontrola wyposażenia samochodu. Przydatne będą klimatyzacja i nawigacja, radio, dostępność nowoczesnych systemów wspomagania jazdy. Zwróć uwagę również na:

 • limit kilometrów – wynajem aut dostawczych i busów, które mają być wykorzystywane na dłuższych trasach, będzie opłacalny, gdy wypożyczający w ogóle z niego zrezygnuje,
 • sposób rezerwacji i odbioru – niektóre wypożyczalnie umożliwiają zarezerwowanie pojazdu online i podstawienie go w wybrane miejsce (np. na lotnisko). Za taką usługę czasami pobierana jest przedpłata,
 • warunki zwrotu – coraz częściej bus można zwrócić nie tylko w siedzibie firmy, ale także w jej licznych oddziałach zlokalizowanych na terenie całej Polski,
 • opłaty dodatkowe – mogą zostać naliczone np. za oddanie samochodu z niezatankowanym bakiem czy dodatkowego kierowcę wpisanego do umowy,
 • ubezpieczenia w pakiecie – polisa OC jest podstawą, ale warto wybierać wynajem aut dostawczych z AC, NNW i Assistance, które zapewnią wyższe bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Co powinno znaleźć się w umowie z wypożyczalnią?

Każda wypożyczalnia samochodów dostawczych posiada własne umowy przygotowane przez prawnika. W takim dokumencie zawsze powinny znaleźć się jednak podstawowe informacje:

 • dane wynajmującego i najemcy,
 • data rozpoczęcia i czas trwania umowy,
 • informacja o dokumentach i przedmiotach przekazanych najemcy,
 • opis przedmiotu najmu,
 • prawa i obowiązki obu stron,
 • uregulowanie opcji odstąpienia od umowy,
 • własnoręczne podpisy (lub kwalifikowane na dokumentach elektronicznych).

Wypożyczalnia aut dostawczych i busów osobowych – sprawdź naszą ofertę!

Szukasz dobrej oferty w przystępnej cenie? Wypożyczania aut dostawczych i busów Kolor zaprasza. W naszej flocie znajdziesz niezawodne pojazdy znanych i sprawdzonych marek – m.in. Fiat Ducato Maxi, Opel Vivaro czy Toyota Proace City. Zapoznaj się z ich wyposażeniem, zobacz nasz cennik z limitem kilometrów lub bez niego i dobierz samochód idealnie dopasowany do swoich indywidualnych bądź firmowych potrzeb.

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni