Kolor Auto

Wypożyczenie samochodu we Wrocławiu – co musisz wiedzieć?

Spis treści

Posiadanie auta kojarzy się przede wszystkim z niezależnością. Samochód pozwala swobodnie poruszać się po mieście i podróżować po kraju. Dzięki niemu łatwiej też dotrzesz do punktów, gdzie środki zbiorowej komunikacji nie dojeżdżają. Pamiętaj jednak, że z pojazdem wiążą się liczne koszty. Jeśli z czterech kółek korzystasz sporadycznie – atrakcyjniejszy staje się wynajem. Wypożyczalnia aut może zaproponować bardzo przystępne warunki, ale istnieją pewne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, nim zdecydujesz się na konkretną ofertę.

Co należy wiedzieć, korzystając z wypożyczalni samochodów we Wrocławiu? Czemu musisz się przyjrzeć, nim postawisz na daną firmę? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule. Jeśli interesuje Cię wynajem aut, w tym np. busów – zachęcamy do lektury!

Kto ma prawo wypożyczyć samochód?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Zdarza się, że klienci, którzy próbowali w wypożyczalniach skorzystać z takiej możliwości, spotkali się z odmową świadczenia usług. Wszystko zależy od ogólnych warunków umowy. Do podstawowych kryteriów, jakie zainteresowany musi spełniać, należą:

  • posiadanie prawa jazdy,
  • przedłożenie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu),
  • w przypadku firm – przedstawienie kopii REGON-u, NIP-u lub innego dokumentu, poświadczającego zarejestrowanie działalności.

Ponadto w wielu przypadkach wypożyczalnie stawiają jeszcze inne wymogi. Przykład? Często wymaga się, aby korzystający z oferty miał uprawnienia do kierowania pojazdami przynajmniej od roku. Nierzadko narzucany jest też cenzus wiekowy z górnym i dolnym limitem (zwykle rozciąga się on w przedziale 21-75). Jak to wygląda w przypadku Kolor Auto? Warunki, jakie oferuje nasza wypożyczalnia aut we Wrocławiu, możesz sprawdzić na stronie w zakładce „wynajem”, gdzie znajduje się regulamin.

Kto może korzystać z auta?

W tym punkcie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Zdecydowana większość firm wypożyczających auta udziela prawa do korzystania z pojazdu wyłącznie osobie, z którą zawarła umowę. Wynajmujący może wyrazić pisemne upoważnienie osobom postronnym do prowadzenia go. Jeśli jednak ktoś nie widnieje na umowie między wypożyczalnią a klientem lub nie posiada stosownego pisma z zezwoleniem – nie ma on prawa kierować pożyczonym samochodem. Złamanie tego zapisu najczęściej prowadzi do zerwania kontraktu.

Jakie są koszty wynajmu pojazdu?

Na cenę usługi składają się liczne zmienne. Wiele zależy od polityki samej firmy, jak i jej lokalizacja. Czynnik mający duże znaczenie dla ceny wynajmu samochodu to przede wszystkim jego klasa. Auta premium zawsze są droższe niż na przykład pojazdy miejskie z grupy B. W przypadku busów wypożyczalnia również przedstawi wyższą cenę niż przy modelach osobowych. Różne koszty wynikają z odmiennej wartości poszczególnych samochodów.

Tym, co jeszcze wpływa na kwotę, jaką klient będzie musiał zapłacić, jest okres wynajmu. Zazwyczaj są trzy możliwości:

  • krótkoterminowy (około 2-3 dni),
  • średnioterminowy (4-10 dni),
  • długoterminowy (powyżej 10 dni).

Osoby decydujące się na pierwszą opcję, muszą liczyć się z wyższym kosztem dobowym wypożyczenia. Już w przypadku średniego terminu otrzyma się atrakcyjniejszą stawkę, a przy umowie długoterminowej zdarza się nawet, że wypożyczalnie są skłonne do negocjacji ceny za dzień. To jednak nie wszystko, bo ceny mogą się różnić, jeśli najemca zdecyduje się na usługę z limitem kilometrów.

Jeżeli w umowie pojawia się zapis o nieprzekraczalnym dziennym dystansie np. 150 km, można spodziewać się atrakcyjniejszego kosztu wynajmu. W przypadku, gdy przekroczy się ustaloną granicę, firma wynajmująca auto naliczy dodatkowe opłaty. Przed zdecydowaniem się na taką możliwość, warto dokonać stosownych kalkulacji, pozwalających określić, jak długą drogę będzie się codziennie pokonywało i na tej podstawie podjąć decyzję, czy wybiera się opcję z limitem, czy bez.

Ostatecznie na cenę wypożyczenia samochodu wpływa także kaucja. Zdecydowana większość wypożyczalni pobiera taką formę zabezpieczenia, by uchronić się przed potencjalnymi stratami. Kwota ta jest oczywiście zwrotna, jednak w uzasadnionych przypadkach zostaje pomniejszona o koszty naprawy. Wysokość depozytu zależy od wartości samego pojazdu osobowego lub busa.

Zapoznaj się z umową i regulaminem

Choć często drobny druk i obszerny tekst bywają odpychające, to zapoznanie się z warunkami umowy oraz obowiązkami i prawami obu stron może uchronić od niedomówień i różnych nieprzyjemności. Warto więc sprawdzić przede wszystkim OWU wynajmu auta. Szczególnie należy zwracać uwagę na takie rzeczy jak np.:

  • wymagany poziom paliwa przy zwrocie,
  • warunki wyjazdu pojazdem za granicę,
  • limit kilometrów.

Jeśli jakieś zapisy wydają się niejasne – warto pytać. Często kierowcy powstrzymują się od wyrażania swoich wątpliwości, a to błąd, bo pracownicy wypożyczalni mogą dokładnie objaśnić poszczególne paragrafy umowy, co pozwala podjąć decyzję bardziej świadomie, jak i uniknąć przykrych niespodzianek.

Sprawdź auto przed wypożyczeniem

Nawet w renomowanych firmach zdarzają się ludzkie błędy – to normalne. A niezawodne modele samochodów mogą mieć wady. Nim więc zdecydujesz się na konkretne auto – sprawdź je. To ważne, bo chodzi tu o bezpieczeństwo Twoje i być może najbliższych Ci osób oraz innych uczestników ruchu. Na początek porównaj numery rejestracyjne i VIN, a następnie opis stanu technicznego z umowy z faktycznym. Odpal pojazd i zweryfikuj, jak działa. Dzięki temu zyskujesz pojęcie o jego ogólnej kondycji i czy spełnia określone kryteria. W dobrej wypożyczalni pracownik firmy sprawdzi auto razem z Tobą.

Wynajem samochodu – to się opłaca

W sytuacji, gdy z auta korzysta się tylko w nielicznych sytuacjach, posiadanie go na własność staje się kosztem mocno obciążającym domowy lub firmowy budżet. Wypożyczalnia samochodów osobowych i busów – Kolor Auto, działającą m.in. na terenie Wrocławia, wychodzi naprzeciw klientom z interesującymi rozwiązaniami, pozwalającymi uzyskać pojazd w atrakcyjnej cenie. Wynajmij go wtedy, gdy faktycznie jest potrzebny. Mając powyższą wiedzę, wiesz już, czego oczekiwać i na co zwracać uwagę przed zawarciem umowy.

Jeśli więc potrzebujesz auta na krótki lub dłuższy termin, zajrzyj na naszą stronę, gdzie łatwo sprawdzisz cenę i terminy wynajmu.

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni