Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Jaki samochód dla początkującego kierowcy?

Spis treści

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to wielka chwila w życiu każdego kierowcy, niezależnie od tego, ile by miał lat. Dla wielu osób to często jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu. Po nim zaś nadchodzi czas bardzo ważnej decyzji – jaki samochód wybrać na start? To kluczowe zagadnienie, z jakim zmagają się młodzi, jak i starsi, ale początkujący kierowcy. W tym artykule postaramy się rozwiać nieco te wątpliwości. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając auto dla siebie, zachęcamy już teraz do lektury!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego auta?

Własne cztery kółka to dla wielu symbol dorosłości i niezależności. Koniec z dostosowywaniem się do innych, a w szczególności do rozkładów jazdy środków masowego transportu! Z drugiej strony, gdy już dysponuje się swoim samochodem, nie ma się obok instruktora, który wskazywałby, co należy robić i jak unikać błędów, jakie mogłyby się zdarzyć. Dlatego dobór pojazdu jest bardzo ważny – aby w pełni odpowiadał oczekiwaniom właściciela i był komfortowy w prowadzeniu.

Trzeba wziąć pod uwagę, że inwestycja w auto to zwykle zakup długoterminowy. W końcu to nie telefon, zmieniany nawet co kilka miesięcy, a maszyna, jaka często zostaje z kierowcą przez długi czas. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto zastanowić się nad tym, jak wiele pieniędzy chce się przeznaczyć na nabycie samochodu. Trzeba też pamiętać, że w takim wypadku nie zawsze dobrze być oszczędnym, a na pewno lepiej wykazać się wnikliwością i skrupulatnością, szczególnie przy kupnie auta na rynku wtórnym.

Można wyróżnić trzy główne kryteria – ważne przy wyborze pojazdu. To m.in.:

  • bezpieczeństwo,
  • koszty związane z eksploatacją i nie tylko,
  • niska awaryjność.

Poniżej opisujemy je szerzej.

Bezpieczeństwo

Siadając za kierownicą samochodu, bierzesz odpowiedzialność za siebie, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Każdy Twój błąd może kosztować nie tylko Ciebie, ale i innych zdrowie lub życie. Dlatego tak istotne jest, aby dobrać pojazd, jaki zapewni Ci adekwatne bezpieczeństwo.

Wybierając samochód, zwróć uwagę, czy został on wyposażony w przynajmniej podstawowe systemy bezpieczeństwa. Standard stanowią poduszki powietrzne oraz ABS i ESP. W większości współczesnych aut stosuje się wspomaganie kierownicy, jednak młodzi, często oszczędzający na zakupie kierowcy, decydują się na pojazdy sprzed wielu lat, które są tego wyzbyte. A nie warto na tym oszczędzać! Przed nabyciem dobrze też sprawdzić stan układu hamulcowego.

Bezpieczeństwo dotyczy mniejszych i większych zdarzeń. Stłuczka na parkingu może nie jest niebezpieczna, ale zdecydowanie stanowi przykry przypadek, wiążący się z koniecznością poniesienia kosztów. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany pojazd wyposażony jest w czujnik parkowania lub kamerki pokazujące widok z tyłu i z boków samochodu. Jeśli auto nie ma takich urządzeń – można je dokupić.

Jakie koszty należy wziąć pod uwagę?

Zakup samochodu to zaledwie jeden, choć niewątpliwie duży koszt, jaki wiąże się z całą przygodą z nabytym modelem. Przed podjęciem decyzji zorientuj się również w innych wydatkach, które mogą się pojawić przy zakupie konkretnego wozu. Chodzi m.in. o dostępność części zamiennych, spalanie, koszty przeglądów oraz ubezpieczenia OC. Szczególnie temu ostatniemu aspektowi warto przyjrzeć się bardziej wnikliwie, bo ubezpieczyciele mogą na konkretne modele i starsze roczniki nakładać większe stawki.

Niezawodność

Element pośredni między kosztami a bezpieczeństwem to niezawodność pojazdu. Jeśli jesteś początkującym kierowcą, to zdecydowanie powinieneś zwracać uwagę na to, aby samochód był absolutnie sprawny. Wówczas mniej sytuacji na drodze Cię zaskoczy. Jeśli zdecydujesz się na auto, które w jakimś momencie szwankuje, w przypadku zdarzeń wymagających natychmiastowego działania niewykluczone, że nie zareaguje odpowiednio, co może skończyć się wypadkiem. Po czym poznać, że dany pojazd jest nisko awaryjny lub że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że doszłoby do jakiejś usterki? Na pewno warto sprawdzić wyniki przeglądu technicznego oraz przebieg – ten drugi im mniejszy, tym lepszy. Warto też zajrzeć do historii serwisowej. Bardziej wprawne oko dostrzeże również po lakierze, czy samochód ma za sobą kolizyjną przeszłość.

Auto używane, nowe czy z wypożyczalni?

Choć każdy chciałby mieć auto wprost z salonu, to bariera cenowa często blokuje taką opcję. Owszem – istnieją przyjazne kredyty konsumenckie. Pozostaje jednak kwestia uzyskania finansowania z banku. Otrzymanie go zależy od zdolności kredytowej, która w przypadku zakupu pojazdu powinna być wysoka. W praktyce dużo częściej decyzja pada na modele używane, czasem tylko kilkuletnie, ale dużo tańsze niż wprost od producenta. Są one w stanie zagwarantować komfortową jazdę. Wymagają jednak większej uwagi przy wyborze.

Istnieje jeszcze trzecia opcja – skorzystanie z możliwości, jakie daje wypożyczalnia samochodów. We Wrocławiu nie brakuje takich firm. Czy młoda osoba ma szansę skorzystać z ich usług? Dużo zależy od polityki przedsiębiorstwa. Niektóre z nich oferują wynajem bez limitu wieku czy doświadczenia. Niektóre narzucają pewne restrykcje, jeśli chodzi o wiek i doświadczenie. Zwykle wystarczy, aby klient miał ukończone 21 lat i przynajmniej przez rok ważne prawo jazdy. Tym samym wypożyczalnia aut może zapewnić pojazd młodszym stażem za kierownicą osobom.

Dobierz auto do swoich oczekiwań!

Bezpieczeństwo, niezawodność, koszty eksploatacji… to jedynie część najważniejszych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze samochodu dla siebie. Nie mniej istotne są też bardziej subiektywne kryteria. W końcu wymarzone pierwsze cztery kółka powinny odpowiadać kierowcy wizualnie, jak i zapewniać mu komfort podróżowania. Chodzi nie tylko o wygodne fotele, ale i dodatkowe funkcje, które coraz częściej stanowią standard. Pamiętaj, że to auto na start. Na nim będziesz się przyuczać i opanowywać swoje umiejętności. A gdy już nabędziesz nieco doświadczenia – w wypożyczalni możesz wypróbować samochód wyższej klasy, korzystając np. z wynajmu krótkoterminowego!

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni