Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Kradzież wypożyczonego samochodu – co zrobić?

Spis treści

Sytuacja, w której orientujesz się, że wypożyczony przez Ciebie pojazd został skradziony, potrafi być przytłaczająca. Bardzo trudno jest się wtedy zebrać do konkretnych działań. W praktyce jednak pierwsze minuty są kluczowe – to od nich zależy, czy zdarzenie będzie mogło mieć pozytywne zakończenie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jakie rady na temat postępowania po kradzieży, ma nasza wypożyczalnia busów i samochodów osobowych z Wrocławia!

Jak zachować się na miejscu zdarzenia?

Po odkryciu, że wynajęty przez Ciebie pojazd został skradziony, musisz niezwłocznie poinformować policję o zaistniałym zdarzeniu. Skuteczność działania służb zależy w dużej mierze od ilości posiadanych informacji, więc pamiętaj, by rzetelnie opowiedzieć o całej sytuacji i przypomnieć sobie o nawet najdrobniejszych szczegółach. Znaczenie ma też kwestia osobistego dobytku zostawionego we wnętrzu samochodu. Należy otwarcie mówić o wszystkich wspomnieniach lub podejrzeniach. Każdy detal jest ważny.

Po poinformowaniu policji trzeba od razu wykonać drugi telefon – do wypożyczalni aut. Firma, która wynajęła Ci pojazd ze swojej floty, powinna być zaznajomiona ze szczegółami zaistniałej sprawy. Pozwoli jej to na rozpoczęcie działań takich jak chociażby sprawdzenie systemu GPS – pozyskane w ten sposób informacje mogą przyczynić się do szybszego odnalezienia samochodu i ukarania sprawcy kradzieży przez policję. Pracownicy przedsiębiorstwa zajmą się też kwestiami ubezpieczenia czy kontaktem ze służbami zajmującymi się śledztwem. Dokładne poinformowanie wszystkich zainteresowanych podmiotów to Twój podstawowy obowiązek.

Czy najemca płaci odszkodowanie w pełnej wysokości?

Kradzież pojazdu jest przykrym zdarzeniem losowym, którego nie da się przewidzieć. Kwestia odpowiedzialności finansowej najemcy ma z tego względu dosyć złożony charakter. W większości przypadków odszkodowanie w pełnej wysokości należy uiścić wyłącznie w przypadku, w którym mienie wynajmującego zostało skradzione w wyniku zaniedbania. Chodzi tutaj na przykład o niewłączenie wszystkich systemów antykradzieżowych, w które zaopatrzony był samochód, a także ryzykowne zachowania takie jak pozostawienie otwartego pojazdu bez opieki na dłuższy czas.

Nasza wypożyczalnia aut z oddziałami we Wrocławiu, Szczecinie i wielu innych miastach zachodniej Polski ma pod tym względem przejrzystą politykę. Najemca zobowiązany jest do uiszczenia odszkodowania w pełnej wysokości jedynie w sytuacjach, w których kradzież była rezultatem zaniedbania, a także w przypadku zaginięcia zarówno kluczyków, jak i dowodu rejestracyjnego pojazdu. W każdym innym wypadku musi jedynie uiścić specjalną opłatę administracyjną. Jej wysokość jest zależna głównie od klasy skradzionego samochodu.

Kradzież samochodu z wypożyczalni a ubezpieczenie

Dobrowolne ubezpieczenie AC ma dla wynajmującego duże znaczenie w przypadku kradzieży, ponieważ to dzięki niemu przedsiębiorstwo może domagać się odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają tendencję do doszukiwania się różnego rodzaju zaniedbań ze strony najemcy, na podstawie których mogą podjąć decyzję o wstrzymaniu wypłaty pieniędzy. Takim niedbalstwem może być na przykład wspomniane już pozostawienie otwartego auta wraz z kluczykami lub nieuruchomionymi systemami bezpieczeństwa czy wykorzystywanie pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem.

Pamiętaj, by przez cały okres wypożyczenia korzystać z samochodu wyłącznie w sposób przewidziany w umowie najmu. Dokument ten zawiera listę obowiązków obu zainteresowanych stron, a przestrzeganie jego zapisów owocuje sprawną współpracą również w zakresie ewentualnego uzyskania odszkodowania. Wszelkie stwierdzone zaniedbania działają na niekorzyść najemcy, który może być w takiej sytuacji obciążony koniecznością zapłaty za szkodę w pełnej wysokości.

W jaki sposób można zapobiec kradzieży auta z wypożyczalni?

Miej na uwadze, że dzięki odpowiednim nawykom możesz w ogromnym stopniu zredukować ryzyko kradzieży wynajętego pojazdu. Zdecydowanie warto je wdrożyć, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uniknąć przykrych sytuacji w czasie korzystania z wynajętego samochodu. Na jakie zachowania powinieneś szczególnie zwrócić uwagę?

Zawsze zamykaj drzwi

W życiu codziennym bardzo często mają miejsce sytuacje, w których kierowca musi zaparkować na zaledwie kilka minut, by np. pójść do sklepu lub zapłacić za paliwo na stacji benzynowej. Zamknięcie drzwi auta może się wtedy wydawać zbędne, ale w praktyce jest to bardzo słuszne zachowanie. Złodziej potrzebuje zaledwie chwili, by przejść do działania i z pewnością wykorzysta każdy moment, w którym pojazd będzie pozostawiony bez opieki.

Parkuj w odpowiednich miejscach

Najbezpieczniejszymi miejscami na dłuższe postoje są parkingi strzeżone lub podziemne – zamknięte. Możesz pozostawić tam wypożyczony samochód bez obaw o to, że dostanie się w niepowołane ręce. Jeśli nie masz do nich dostępu, dołóż wszelkich starań, by zaparkować na gęsto zaludnionej ulicy. Grono potencjalnych świadków z pewnością odstraszy złodzieja.

Pilnuj dokumentów i kluczy

W momencie wypożyczenia auta najemca otrzymuje od wynajmującego nie tylko kluczyki, lecz także dowód rejestracyjny z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. To bardzo ważne dokumenty, które należy mieć zawsze przy sobie. Zmieszczą się one bez żadnego problemu w portfelu każdego kierowcy, a przy tym mogą pozwolić uniknąć konieczności zapłacenia pełnej kwoty odszkodowania w wyniku kradzieży.

Kolorauto.pl – wynajem samochodów we Wrocławiu, Szczecinie i nie tylko

Wypożyczenie nowoczesnego auta to bardzo opłacalna i komfortowa opcja, na którą możesz się zdecydować w wielu sytuacjach. W Kolor Auto proponujemy profesjonalny wynajem samochodów osobowych i busów we Wrocławiu i całej zachodniej Polsce. Ofertę wyróżniają przede wszystkim przejrzyste i uczciwe warunki najmu, a także szeroki wybór pojazdów. Najemca może dzięki temu dostosować rozwiązanie do swoich indywidualnych preferencji. Nie czekaj i skontaktuj się z nami, by umówić szczegóły współpracy!

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni