Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Zwrot wypożyczonego auta – jak to zrobić?

Spis treści

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim – to świetna opcja dla osób, które potrzebują pojazdów w określonych okolicznościach i niekoniecznie będą korzystały z nich na co dzień. Z drugiej strony wiąże się to z licznymi oszczędnościami na wydatkach ponoszonych przez właścicieli aut. Przychodzi jednak moment, gdy umowa się kończy, a samochód musi w końcu wrócić do wypożyczalni. W jaki sposób powinno się to odbywać? O czym należy pamiętać, zwracając pojazd – czy to osobowy, czy bus – do takiej firmy? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Po pierwsze i najważniejsze – zwróć auto terminowo

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez wynajmujących auto jest zwracanie go po terminie. Podczas zawierania każdej umowy – na krótki, średni lub długi okres – wskazuje się konkretną datę, do kiedy powinno ono trafić z powrotem na parking wypożyczalni. Przekroczenie jej wiąże się z niemal automatycznym rozpoczęciem naliczania kary umownej, a ta bywa bardzo dotkliwa. Biorąc pod uwagę fakt, że wynajem samochodów, czy to w Szczecinie, czy gdziekolwiek indziej, powinien wiązać się z oszczędnością na korzystaniu z pojazdu – lepiej uniknąć takiej sytuacji.

Auto czasem odstawia się na parking wypożyczalni na kilka dni przed zakończeniem umowy – naturalnie, gdy już nie będzie potrzebne. A co w sytuacji, gdy chcesz to zrobić dużo wcześniej? Oczywiście – istnieje taka opcja. Warto wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie jednak nie wypłacają w takiej sytuacji powstałej w ten sposób nadwyżki za pozostały okres najmu. To oznacza pewną stratność, gdyż nie otrzymujesz nadpłaconych pieniędzy, z wyjątkiem kaucji (o ile ta nie zostanie uszczuplona, a jak tego uniknąć – dowiesz się poniżej). Jeśli więc interesuje Cię wynajem aut i chcesz mieć pewność co do terminów – przede wszystkim zapoznaj się z ogólnym regulaminem usług, jak i warunkami umowy między Tobą a wypożyczalnią.

Upewnij się, gdzie dokładnie masz zwrócić samochód

W wielu przypadkach przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmem pojazdów podchodzą elastycznie do kwestii miejsca ich zwrotu. Można się więc umówić, że pracownik będzie czekać np. pod wybranym hotelem, na lotnisku (w przeznaczonym do tego miejscu) czy w wielu innych lokalizacjach. W praktyce jednak często trzeba za to dopłacić.

Dlatego zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem pozostaje zwrot auta do siedziby firmy. Tutaj z pomocą przychodzą przedsiębiorstwa mające sieć w różnych regionach w Polsce czy Europie. Wówczas, jeśli np. wypożyczalnia samochodów mieści się we Wrocławiu, a czeka Cię podróż do Szczecina, gdzie znajduje się jej oddział – możesz łatwo i bez dodatkowych opłat (lub za dużo niższą opłatą niż w przypadku zdania pojazdu w innym miejscu) pozostawić wóz na należącym do niej parkingu. Jednak tak jak w przypadku terminu zwrotu, warto sprawdzić to w umowie lub, w razie wątpliwości, skontaktować się z wypożyczalnią.

Napełnij bak do poziomu, jaki był, gdy otrzymywałeś auto

Przed wydaniem samochodu do użytku sporządzany jest każdorazowo protokół. W nim zaś zawarte są informacje dotyczące m.in. stanu technicznego i wyposażenia oraz ilości paliwa. To ważne, gdyż nie ma dowolności co do tego, ile benzyny będzie w baku przy oddaniu. Zazwyczaj firmy wydają pojazdy z pełnym zbiornikiem i Ty też postaraj się, aby auto z taką ilością paliwa wróciło do właściciela.

Czemu jest to istotne? Przede wszystkim dlatego, że tak stanowią warunki umowy. Jeśli stan baku będzie niższy od tego, jaki był, gdy otrzymywałeś auto do dyspozycji, wówczas wypożyczalnia na pewno uszczupli kaucję o sumę wymaganą do zatankowania. Co więcej, najpewniej będzie to dużo wyższa suma niż w przypadku, gdybyś samodzielnie udał się na stację. Wynika to z faktu, że firmy te często rozliczają się z paliwa w ramach ryczałtu, a nie po stawkach rynkowych. Tankując więc samodzielnie, masz faktyczny wpływ na koszt tankowania i nie musisz zdawać się na wynajmujących.

Zadbaj o to, by samochód był czysty

Dobra wypożyczalnia, działająca we Wrocławiu lub innym mieście, oferująca wynajem osobówek, busów i innych pojazdów, przekaże Ci do użytku samochód w nienagannym stanie technicznym i wizualnym. Często wnętrze takich aut pachnie niemal nowością, a na pewno – czystością. I tego samego oczekuje się od najemcy. Pamiętaj, że wszelkie plamy i zabrudzenia, które pozostaną np. na tapicerce, będą wymagały stosownego czyszczenia. Jeśli nie zadbasz o to osobiście – firma może odciągnąć z kaucji kwotę konieczną do profesjonalnego detailingu. Często koszty te są wyższe niż w sytuacji, gdyby zrobiło się to osobiście lub samemu skorzystało się z usług czyszczenia. Warto mieć na uwadze, że chodzi nie tylko o mycie tapicerki samochodowej. Z zewnątrz auto musi prezentować się tak samo lub podobnie, jak wtedy, gdy się je otrzymywało do użytku.

Zabierz z auta wszystkie swoje rzeczy i pozostaw dodatkowe wyposażenie

Zdarzają się sytuacje, gdy najemcy zapominają zabrać z pojazdu swoje rzeczy osobiste. Chodzi m.in. o portfele, klucze do domu, a nawet drobiazgi, w tym okulary, długopisy, notatniki etc. Odstawiając auto na parking firmy lub oddając je pracownikowi wypożyczalni w dowolnym innym miejscu, należy sprawdzić, czy usunęło się z niego rzeczy osobiste. To jednak nie wszystko – trzeba również pamiętać, aby w samochodzie znalazły się wszystkie akcesoria, jakie dodatkowo wypożyczało się od danej firmy. Chodzi m.in. o takie rzeczy jak fotelik dla dziecka czy GPS. W protokole sporządzanym przy podpisywaniu umowy często znajduje się wykaz takich dodatków. Warto na jego podstawie zrobić sobie małą checklistę.

Czy zwrot auta to jedyna opcja?

Czeka Cię oddanie auta do wypożyczalni? Dzięki powyższym wskazówkom na pewno przygotujesz się do tego tak aby cały proces przebiegł bez przeszkód. Pozostaje jeszcze jedna kwestia… Czy zwrot pojazdu to jedyne rozwiązanie w sytuacji, gdy kończy się umowa? Zdarza się, że kierowcy przyzwyczajają się do wozów i nie wyobrażają sobie jeździć innymi. Warto wówczas skontaktować się na minimum 24 godziny przed terminem oddania z firmą, by ustalić ewentualne warunki przedłużenia umowy. Wiele z nich, w tym nasza wypożyczalnia samochodów dostawczych i osobowych we Wrocławiu, ma elastyczne podejście do klientów. Dlatego, jeśli i Ty chcesz np. przedłużyć korzystanie z usług Kolor Auto – zachęcamy do kontaktu.

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni