Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Automat czy manual?

Spis treści

Planujesz skorzystać z wypożyczalni aut i nie wiesz, na jaką skrzynię biegów się zdecydować? Zarówno wersja manualna, jak i automatyczna ma swoich zwolenników. Wybór zależy od kilku czynników, w tym głównie preferencji użytkownika, ale też tego, czy szukasz samochodu do jazdy po mieście, czy np. busa do przewiezienia rzeczy. Obecnie coraz częściej na ulicach pojawiają się automaty, a ten rodzaj przekładni przestaje być luksusowym udogodnieniem, na które mogą sobie pozwolić nieliczni. Modele z manualem nadal są jednak dostępne w niższej cenie, przez co są znacznie popularniejsze na drogach. Zastanawiasz się, jaka wersja będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Dlaczego trzeba wybrać skrzynię biegów?

Planując wynajem samochodu czy busa w jednej z naszych wypożyczalni aut zlokalizowanej we Wrocławiu, Gorzowie, Szczecinie czy kilku innych miastach, staniesz przed wyborem rodzaju przekładni. Ma to duży wpływ na jazdę, więc przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, jakie są różnice między skrzynią automatyczną a manualną.

Przekładnia manualna

Jest to zdecydowanie bardziej angażująca forma zmiany biegów. Podstawową kwestią jest konieczność umiejętnego dostosowania liczby obrotów do prędkości i stylu jazdy. Kierujący musi mieć pewną wiedzę i doświadczenie, żeby prowadzić auto w korzystny dla pojazdu sposób, bez ryzyka narażenia go na uszkodzenia. Sama budowa manualnej skrzyni jest prostsza niż automatycznej, co przekłada się na wartość samochodu, ale często też ma odzwierciedlenie w kosztach ewentualnej naprawy. Warto jednak pamiętać, że konstrukcja jest bardzo wytrzymała i rzadziej niż jej nowoczesny odpowiednik wymaga serwisowania.

Przekładnia automatyczna

Osoby przychodzące do wypożyczalni aut coraz częściej pytają o wynajem samochodów ze skrzynią automatyczną. Wynika to przede wszystkim z tego, że prowadzenie takiego pojazdu jest dużo prostsze niż w wypadku manualu. Konstrukcja jest natomiast bardziej skomplikowana i opiera się na połączeniu wielu hydraulicznych i mechanicznych rozwiązań w jeden, sprawnie działający system. 

Jakie są różnice między jazdą automatem a manualem? 

Jako wypożyczalnia aut oferujemy w naszych punktach, m.in. we Wrocławiu, Szczecinie czy Gorzowie, auta i busy z manualną albo automatyczną skrzynią biegów, więc decydując się na wynajem, kierowca ma możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie opcji. Główną różnicą jest sposób zmiany biegów, co wpływa na łatwość jazdy, ale też na jej wydajność, w tym osiąganą prędkość czy spalanie. W wypadku ręcznej przekładni trzeba dopasować bieg do sytuacji na drodze i planowanych manewrów. Automat robi to sam, wystarczy wcisnąć pedał, żeby zakomunikować potrzebę przyspieszenia. Dzięki temu omijanie przeszkód czy ruszanie ze wzniesienia jest prostsze.

Automatyczna skrzynia biegów jest wygodniejsza. Chociaż wielu kierowców lubi czynność zmiany biegów i po latach spędzonych za kółkiem robi to prawie bezwiednie, to dla niektórych może być to dość kłopotliwe. Ciągłe przekładanie ręki z kierownicy na drążek i używanie równocześnie pedałów jest wbrew pozorom bardzo angażujące i po kilku godzinach spędzonych we własnym czy wynajętym z wypożyczalni samochodzie generuje większe zmęczenie. Dlatego do jazdy po mieście, gdzie pojawiają się korki albo na trasach wymagających dużej dynamiki automat jest po prostu bardziej komfortowy.

Tu również pojawia się kontrargument miłośników ręcznych skrzyń biegów. Według nich prowadzenie auta z automatem jest tak łatwe, że aż nudne. Moment ręcznej zmiany biegów w takich sytuacjach jak wyprzedzanie bywa bardzo emocjonujący, a przy odpowiednich umiejętnościach szybciej osiąga się docelową prędkość po starcie. To oczywiście kwestia, która jest zależna od osobistych preferencji. Istnieje natomiast szansa, że kiedy przyjdzie pora tankowania, porównując modele o zbliżonych parametrach, które pokonały podobną trasę w takich samych warunkach automat zapewne okaże się korzystniejszy, bo łatwiej jest utrzymać optymalny poziom obrotów. Jest to jednak kwestia związana także z wprawieniem i umiejętnościami kierowcy. 

Jaką przekładnię wybrać? 

Jako wypożyczalnia aut proponujemy wynajem busów i samochodów osobowych w kilku miastach Polski, w tym we Wrocławiu, Szczecinie czy Gorzowie. W naszej ofercie znajdziesz modele wyposażone w jeden z dwóch przedstawionych rodzajów przekładni, więc z łatwością wybierzesz taki pojazd, którym przyjemnie będzie Ci się jeździć.

Najczęściej pojawiającym się argumentem przemawiającym za korzystaniem z manualnej skrzyni biegów jest możliwość całkowitej kontroli nad pojazdem. Kierowca dostosowuje bieg i obroty do swoich potrzeb w danym momencie. Fakt jest taki, że to właśnie automat lepiej sprawdza się na drodze i daje możliwość optymalizacji jazdy. Wpływa to też na większy komfort prowadzenia auta, bo system nie wymaga ciągłego przekładania ręki z kierownicy na drążek.

Istotną sprawą jest to, że maszyny są szybsze od ludzi, więc automatyczna zmiana biegów jest przeprowadzana sprawniej i pozwala osiągnąć lepsze efekty na trasie. Dlatego to rozwiązanie zapewnia odpowiednią dynamikę i podnosi wydajność auta. Z taką skrzynią biegów podróż jest bardziej efektywna, w tym płynniejsza i spokojniejsza. Dzięki temu lepiej skupisz się na tym, co się dzieje na trasie. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od zastosowanego rodzaju przekładni, najważniejsza jest technika. Bez niej nawet nowoczesne urządzenia nie zagwarantują komfortowej i ekonomicznej jazdy. 

Z jaką skrzynią wypożyczyć auto?

Zastanów się, z jakimi warunkami przyjdzie Ci się mierzyć, żeby dopasować typ skrzyni do swoich potrzeb i zapewnić sobie komfort podczas wyprawy. To też świetna okazja, żeby spróbować czegoś nowego. Jeśli raczej korzystasz z ręcznej przekładni i planujesz odwiedzić jedną z naszych wypożyczalni aut i busów, np. we Wrocławiu, Szczecinie czy Gorzowie, zdecyduj się na wynajem samochodu z automatyczną skrzynią biegów i przetestuj go. Jak każdej nowej czynności, jazdy z automatyczną albo manualną skrzynią biegów trzeba się po prostu nauczyć. Nawet kiedy przesiadasz się z jednego rodzaju auta do drugiego, daj sobie chwilę na przyzwyczajenie się do innego układu. Dopasowując rodzaj przekładni do swoich preferencji, będziesz czerpać przyjemność z jazdy. 

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni