Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Wypadek, kolizja – auto zastępcze

Spis treści

Jesteś ofiarą kolizji drogowej? Sprawdź, jak wypożyczyć auto zastępcze! Podpowiadamy, jakich dokumentów może wymagać wypożyczalnia samochodów. Dowiedz się, jak sprawnie zorganizować wynajem busów i pojazdów osobowych z OC sprawcy wypadku. Z takiej możliwości korzystają mieszkańcy Szczecina, Wrocławia i wielu innych miast w całej Polsce.

Wypożyczalnia samochodów zastępczych – dla kogo?

Komu przysługuje auto zastępcze? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokrycia strat poniesionych przez osobę poszkodowaną w wypadku lub kolizji. Dotyczy to nie tylko uszkodzenia mechanicznego pojazdu, ale także wykluczenia go z dalszego ruchu. W czasie, gdy poszkodowany nie będzie mógł docierać własnym środkiem transportu do pracy, szkoły lub na uczelnię, jest zmuszony szukać alternatywnych sposobów dojazdu. Generuje to koszty, które są winą sprawcy kolizji. Wypożyczalnia aut zastępczych  zapewnia możliwość wynajmu pojazdów z OC sprawcy dla osób, które:

 • są użytkownikami samochodów służbowych i prywatnych, 
 • mogłyby posługiwać się środkami komunikacji miejskiej, ale z różnych powodów nie chcą tego robić, 
 • posiadają drugi pojazd, ale nie mogą z niego korzystać, ponieważ na co dzień jest używany przez innego członka rodziny. 

Co robić, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC? Wówczas koszty mogą zostać zwrócone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Drugą opcją jest skorzystanie z własnego AC lub Assistance.

Wynajem aut osobowych i busów krok po kroku

Uzyskanie pojazdu zastępczego trwa krótko. Wystarczy skontaktować się z wypożyczalnią i wypełnić formularz dla ofiar kolizji lub wypadku. Pracownicy pomogą przejść przez wszystkie formalności i wyjaśnią, co należy zrobić krok po kroku. Najlepszą informacją dla kierowców jest fakt, że rozliczenie może nastąpić zupełnie bezgotówkowo. Firma zajmująca się wynajmem skontaktuje się z ubezpieczycielem i zadba o sfinansowanie usługi.

Jak wygląda formularz zgłoszeniowy?

Zanim wypożyczalnia samochodów udostępni pojazd zastępczy, trzeba podać jej kilka istotnych informacji na temat uczestników kolizji oraz samego wypadku. Jakie dane będą potrzebne? W formularzu uwzględnia się między innymi:

 • nazwę ubezpieczyciela sprawcy, 
 • numer szkody, jaki został nadany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, 
 • datę i miejsce wypadku, 
 • przyczynę szkody, 
 • informację na temat przyjęcia mandatu lub spisania oświadczenia przez uczestników zdarzenia. 

Ponadto należy wskazać, czy poszkodowany jest osobą fizyczną, czy prowadzi działalność gospodarczą. Mogą być potrzebne dodatkowe dane na temat uszkodzonego środka transportu.

Dane dotyczące samochodu poszkodowanego

Ubezpieczyciel musi ocenić skalę strat oraz oszacować możliwe koszty wynajmu aut zastępczych. Wypożyczalnia poprosi o informacje na temat samochodu, który został uszkodzony w czasie wypadku lub kolizji. Należy poinformować pracowników o:

 • numerze rejestracyjnym, 
 • marce, modelu i roczniku pojazdu, 
 • rodzaju uszkodzeń, 
 • istnieniu współwłaścicieli samochodu, 
 • leasingu lub odebraniu dowodu rejestracyjnego pojazdu. 

Wszystkie formularze i załączniki można wysłać w formie elektronicznej. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta wielu kierowców z Wrocławia i Szczecina. Innym sposobem na dostarczenie dokumentów jest kontakt ze stacjonarnym oddziałem wypożyczalni. Pracownicy obecni na miejscu chętnie podpowiedzą, jak wypełnić formularz i udzielą dodatkowych wskazówek.

Rodzaj wypożyczanego pojazdu

Po zakończeniu wstępnych formalności można przejść do wyboru auta. Kierowca otrzymuje środek transportu jak najbliższy temu, który musiał oddać do warsztatu mechanicznego. Zwraca się tutaj uwagę na klasę, model i markę. Warto zapoznać się z flotą transportową wypożyczalni, by sprawdzić, jakie propozycje są dostępne. Wybór jest duży i każdy znajdzie rozwiązania odpowiednie dla swoich potrzeb.

Najczęściej wypożyczane są samochody z:

 • grupy B, pochodzące od powszechnie spotykanych na polskich ulicach producentów i doskonale sprawdzające się w jeździe po mieście, 
 • grupy C, często określane jako modele rodzinne, 
 • grupy D, charakteryzujące się dużą ładownością i przeznaczone również do dłuższych tras i dalekich, rodzinnych wycieczek. 

Ponadto we flocie znajduje się grupa SUV. Służy przede wszystkim do jazdy w trudnych, pozamiejskich terenach. Tego typu auta spotyka się na ekstremalnych trasach górskich i leśnych. Kolejną opcją są grupy TO, TD i TM, które są wozami typowo dostawczymi lub przewozowymi. Najczęściej korzystają z nich właściciele firm. W tej kategorii można wymienić między innymi Opla Vivaro, Citroena Berlingo Long oraz Fiata Ducato Maxi. Bezgotówkowy wynajem busów zastępczych jest możliwy dla kierowców, którzy w trakcie kolizji kierowali środkiem transportu o takim samym charakterze.

Na jak długo można wypożyczyć auto zastępcze?

Termin wynajmu jest określany zgodnie z rodzajem uszkodzeń. Oddałeś swój samochód do warsztatu mechanicznego i czekasz, aż będzie gotowy do użytku? Wypożyczalnia będzie świadczyć swoje usługi do momentu zakończenia naprawy. Jeśli jednak Twój środek transportu doznał szkody całkowitej i nie opłaca się go naprawiać (koszt pracy mechaników i zakupu części przekracza wartość wozu), współpraca z wynajmującym potrwa:

 • do momentu wypłacenia odszkodowania, 
 • siedem dni od stwierdzenia, że szkoda jest całkowita. 

Szczegóły uzależnione są od indywidualnej sytuacji. Warto skonsultować się z ubezpieczycielem lub pracownikami wypożyczalni. Cennik wynajmu busów i samochodów osobowych jest na tyle korzystny, że na usługi decydują się również osoby, które chcą płacić gotówką i nie mają wsparcia ubezpieczyciela.

Pojazdy zastępcze w Szczecinie i Wrocławiu

Zależy Ci na szybkim uzyskaniu pojazdu zastępczego z OC sprawcy wypadku lub kolizji? Skontaktuj się z nami! Opisz swoją sytuację i przedstaw dane, które musimy przekazać ubezpieczycielowi. W zamian otrzymasz środek transportu, który zastąpi Ci własne auto przez najbliższy czas i zaoszczędzi wielu zmartwień. Nasza wypożyczalnia działająca m.in. w Szczecinie i Wrocławiu zapewnia szeroki wybór modeli z grupy B, C, D i busów firmowych.

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni