Wynajem samochodów osobowych i dostawczych
Wypożyczenie samochodu to bardzo wygodne rozwiązanie i każdego roku decyduje się na nie coraz więcej osób. Wynajmować można zarówno auta osobowe, jak i dostawcze. Zanim jednak zaczniesz korzystać z wybranego przez siebie środka transportu i ruszysz w trasę, musisz dobrze zapoznać się z podpisywaną umową. Jakie są Twoje obowiązki? Za co jesteś odpowiedzialny, gdy prowadzisz pojazd, który formalnie nie należy do Ciebie?
Przestrzeganie przepisów
Najważniejszym obowiązkiem, który dotyczy każdego kierowcy, jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Należy poruszać się z prędkością dozwoloną przez znaki drogowe oraz parkować w wyznaczonych do tego celu miejscach. Zakazane jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych. W razie otrzymania mandatu, wynajmujący auto opłaca go we własnym zakresie. Przyjmuje też pełną odpowiedzialność karną w razie spowodowania wypadku i zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia. Warto mieć przy sobie komplet dokumentów, takich jak prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Pasażerowie muszą pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa na czas podróży.
Umowa z wypożyczalnią
W umowie zawieranej z wypożyczalnią musisz wskazać dane osoby, która będzie prowadzić pojazd. Nie wolno przekazywać kluczyków osobom trzecim, nieuwzględnionym w dokumencie. Można jednak wpisać do umowy kilku kierowców. Przed złożeniem podpisu i odebraniem auta trzeba dobrze zapoznać się z zasadami wynajmu. Do odpowiedzialności klienta zalicza się między innymi:
- – utrzymanie pojazdu w czystości (powinien zostać zwrócony w takim samym stanie, w jakim się go wypożyczyło, ewentualnie można zdecydować się na usługę czyszczenia za dodatkową opłatą),
- – przestrzeganie przyjętych terminów (należy zwrócić samochód w ustalonym dniu, a w przypadku chęci przedłużenia okresu wynajmu odpowiednio wcześniej skontaktować się z pracownikami wypożyczalni),
- – zabezpieczanie auta w razie awarii (gdy dojdzie do usterki, trzeba natychmiast zatrzymać środek transportu w bezpiecznym miejscu oraz powiadomić firmę).
Ponadto kierowca samodzielnie tankuje paliwo. Jeśli odebrał pojazd z pełnym bakiem, tak samo powinien go zwrócić. W niektórych przypadkach obowiązuje limit kilometrów, po którego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty. Wszystkie wątpliwości warto omówić z wypożyczalnią, ponieważ dostępne są różnorodne pakiety wynajmu i każdy znajdzie formę współpracy odpowiednią dla swoich potrzeb.
Zasady korzystania z wynajmowanego auta
Już wiesz, o czym musisz pamiętać, wynajmując samochód w wypożyczalni. Miej ze sobą prawo jazdy, przestrzegaj przepisów i weź pełną odpowiedzialność za łamanie zasad ruchu drogowego. Do Twoich obowiązków należy dbanie o czystość pojazdu, tankowanie go oraz zwrócenie w ustalonym w umowie terminie.