Kto może wynająć samochód?
Podstawowym wymogiem stawianym klientom wypożyczalni samochodowych jest posiadanie prawa jazdy. Czasami jednak nie wystarczy sam fakt dysponowania uprawnieniami do kierowania danym pojazdem. Często pojawia się również limit wieku, na przykład do podpisania umowy upoważnione są osoby wyłącznie powyżej 25 roku życia. Możesz spodziewać się, że wynajmujący oczekuje określonego czasu użytkowania prawa jazdy. W ten sposób firmy zabezpieczają się przed wypadkami i użyczeniem auta początkującym kierowcom. Jeżeli zdawałeś egzamin kilka lat temu, zakładają, że od tego czasu wielokrotnie już siedziałeś za kierownicą i jesteś bardziej doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego. Odmowa wypożyczenia pojawia się w przypadku osób będących pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych. Kierowcy mają obowiązek przestrzegania Kodeksu karnego i muszą być trzeźwi.
Okazanie dokumentów
Każda wypożyczalnia chce wiedzieć, kto będzie prowadzić wynajmowane przez nią auto. Należy zatem okazać swoje dokumenty i wpisać dane do umowy. Jeśli pracownicy napotkają na problem z ustaleniem tożsamości klienta, mogą odmówić realizacji usługi. Wymagane jest okazanie ważnego prawa jazdy oraz drugiego dokumentu, na przykład dowodu osobistego lub paszportu. Najlepiej okazać je formie materialnej. Wiele firm sceptycznie podchodzi do źródeł elektronicznych.
Spełnienie warunków wynajmu
Kolejną kwestią jest spełnienie warunków dotyczących wynajmu konkretnego typu samochodu. Najlepiej zapoznać się z oferowaną flotą i od razu sprawdzić, kto może korzystać z wybranych modeli aut osobowych i dostawczych. Pracownicy wypożyczalni pomogą w dopasowaniu środka transportu, który:
- – będzie stosowny do doświadczenia kierowcy oraz jego uprawnień,
- – sprawdzi się na określonej trasie,
- – dostępny jest w cenie akceptowanej przez klienta.
Wynajmujący muszą opłacić kaucję. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają samochodu. Wstępna opłata za usługę ma na celu zabezpieczenie wypożyczalni przed ewentualnym pokryciem szkód spowodowanych przez kierowcę. Po zwróceniu pojazdu w nienaruszonym stanie pieniądze zostają zwrócone. Początkujący chętnie decydują się na małe auta osobowe z limitem 150 km na dzień. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z busów dostawczych i tymczasowo włączyć je do swojej firmowej floty. Należy jednak poinformować usługodawcę o planowanym sposobie wykorzystywania środka transportu oraz przestrzegać zapisów zawartych w umowie.
Szybkie wypożyczenie samochodu
Spełniasz warunki wypożyczalni samochodów? Wynajem auta zajmie zaledwie chwilę. Okaż odpowiednie dokumenty, potwierdź swoją tożsamość i opłać kaucję, a wszystko przebiegnie sprawnie. Pamiętaj o ograniczeniach, takich jak wymogi odnośnie do wieku kierowcy oraz czasu, od jakiego ma prawo jazdy.