Kolor Auto

Wrocław, Kotlarska 16/1

Wynajem auta z limitem kilometrów

Spis treści

Możliwość wynajmu auta stanowi duże udogodnienie dla każdego, kto potrzebuje samochodu nie na stałe, a tylko w określonych okolicznościach. Często przy takiej okazji zwraca się uwagę na różne czynniki, przemawiające za lub przeciw konkretnej ofercie. Wielu klientów wypożyczalni jednak obawia się jednej rzeczy – limitu kilometrów. Czy należy się go bać? Czym w ogóle jest to ograniczenie i czy przy normalnym użytkowaniu faktycznie istnieje ryzyko jego przekroczenia? Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem pojazdu i nie wiesz, czy wybrać opcję z limitem lub bez – przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu lepiej poznasz element umowy, jaki zawiera w niej niemal każda wypożyczalnia aut – także dostawczych.

Czym jest limit kilometrów?

Niezależnie, czy decydujesz się na usługi krótko-, średnio- czy długoterminowe, najpewniej w kontrakcie znajdziesz zapis o limicie kilometrów. Jak łatwo się domyślić – polega on na ograniczeniu dystansu, jaki można przebyć samochodem w ciągu jednej doby. Obowiązuje on przez cały okres umowy, jednak odnawia się co 24h. Dla niektórych osób stanowi to ograniczenie poruszania się autem, szczególnie jeśli planuje się podróż międzymiastową. Niektóre wypożyczalnie decydują się także na narzucenie ograniczeń na okres trwania całej umowy. Wówczas granica ta jest stosownie wyższa do czasu najmu, jak i oczekiwań konkretnego klienta.

Ile wynosi limit kilometrów?

Wszystko zależy od firmy, w której wypożycza się pojazd. Limit może wynosić 100, 150, a w niektórych przypadkach nawet 400 km. Zdarza się, że przy wynajmie średnioterminowym dodatkowo narzuca się ograniczenie miesięczne, wynoszące zwykle od 3000 do 6000 kilometrów. Przy długoterminowych kontraktach, jeśli wypożyczalnia stosuje ograniczenia na cały okres trwania umowy, mogą pojawić się limity w wysokości od 20 000 km w górę.

Czemu stosuje się limity kilometrów?

Najprościej ujmując – samochód, który przejedzie większy dystans, jest bardziej wyeksploatowany. Nawet jeśli najemca dba o niego z najwyższą starannością, w silniku, całym układzie jezdnym, jak i wszystkich innych, zachodzą procesy sprawiające, że pojazd najzwyczajniej się zużywa – od opon po najbardziej złożone elementy maszyny. Stąd limit kilometrów stanowi zabezpieczenie przed utratą wartości auta.

Co się stanie, jeśli przekroczysz limit kilometrów?

Nie musisz się obawiać, że auto nagle stanie i nie będziesz w stanie nim ruszyć. Po przebyciu określonej w umowie odległości najzwyczajniej zostanie naliczona dodatkowa opłata. Najczęściej za każdy nadprogramowy kilometr. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jak długie dystanse faktycznie będzie się pokonywać.

Czy limit kilometrów jest konieczny?

To, czy można wziąć auto bez limitu, zależy od tego, czy wypożyczalnia samochodów oferuje taką usługę. Zazwyczaj firmy proponują wynajem tylko z ograniczeniem, jednak nie stanowi to reguły. Na przykład w Kolor Auto masz szansę wypożyczyć auto bez limitu kilometrów. Naszą ofertę dostosowujemy do Twoich oczekiwań. W filiach położonych m.in. we Wrocławiu i w Szczecinie pomożemy Ci podjąć trafną decyzję, uwzględniając Twoje potrzeby.

Kiedy opłaca się wziąć auto z limitem kilometrów, a kiedy bez?

Nie można jednoznacznie określić, czy wynajem samochodu z limitem kilometrów jest bardziej obciążający niż ten bez. Tak jak w wielu innych przypadkach – wszystko zależy od okoliczności, a także od potrzeb. Musisz wiedzieć, że wynajem bez dobowych ograniczeń kilometrów wiąże się z wyższą stawką za każde 24 godziny. Kiedy więc warto wypożyczyć auto z limitem, a kiedy bez? Podpowiadamy poniżej!

Limit jest opłacalny, gdy…

… nie masz zamiaru intensywnie korzystać z pojazdu. To się zdarza np. w przypadku, gdy Twoje obecne „cztery kółka” znajdują się w warsztacie, a potrzebujesz samochodu, by poruszać się w obrębie jednego miasta – z domu do pracy, na zakupy, odebrać dziecko ze szkoły itp. Jeśli limit jest na poziomie 200-400 km, to stanowi to również świetne rozwiązanie dla osób, które pracują w innej miejscowości.

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów, oferującej najem z limitem opłaca się także wtedy, gdy np. musisz odebrać gościa biznesowego. Zwykle wtedy najlepiej spisują się umowy z wyższym limitem, bo w takich sytuacjach trzeba często wykonać kurs np. na lotnisko, później do hotelu, następnie siedziby firmy itd.

A co z wynajmem busów? Czy w ich przypadku też warto pomyśleć nad limitem kilometrów? Jak najbardziej! Szczególnie jeśli np. przeprowadzasz się w obrębie jednego miasta. W takich warunkach możesz za relatywnie niewielką sumę wynająć auto dostawcze na krótki termin i przewieźć wszystkie rzeczy z jednego mieszkania do drugiego.

Warto wziąć samochód bez limitu, jeśli…

… planujesz dalsze podróże. Istnieje co najmniej kilka okoliczności, kiedy bardziej opłacalny jest wynajem aut bez limitu. Przykładowo – potrzebujesz samochodu do firmy dla przedstawicieli handlowych. Z pewnością będą oni pokonywali wiele kilometrów w ciągu jednego dnia, jeżdżąc do obecnych i potencjalnych klientów. Takie ograniczenie więc może być uciążliwe.

Wynajem bez limitu z wypożyczalni opłaca się też, gdy wybierasz się na urlop. Wówczas możesz postawić np. na busa i pojechać większą grupą na wymarzone wakacje. Jeśli jednak planujesz wyjazd za granicę, oprócz limitu kilometrów zwróć uwagę, czy dana firma zezwala na opuszczanie terytorium Polski jej autem.

Kolor Auto – u nas wynajmiesz samochód zarówno z limitem, jak i bez

Czy limit kilometrów słusznie zasługuje na miano straszaka? Zdecydowanie nie! Dzięki niemu realnie zaoszczędzisz, decydując się na usługi wypożyczalni samochodów, szczególnie jeśli codziennie pokonywane przez Ciebie dystanse są krótkie. Z kolei mógłby być uciążliwością, jeśli planujesz dalsze wyjazdy, np. ze Szczecina do Wrocławia. Wtedy jednak, korzystając z oferty Kolor Auto, możesz wynająć pojazd bez limitu, co da Ci pełną swobodę poruszania się po terenie Polski. Chcesz dowiedzieć się, co bardziej Ci się opłaca? Już teraz zajrzyj do naszego cennika i wybierz interesującą Cię opcję. W razie wątpliwości doradcy chętnie udzielą pomocy.

Inne posty

536 393 291

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni

Chcesz zamówić ekspresowo?

536 393 291

lub wypełnij formularz a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni